بررسی انواع آسانسور
بررسی انواع آسانسور

انواع آسانسور هارا در این مقاله بررسی خواهیم کرد. آسانسور ها از نظر چگونگی استفاده از نیروی محرکه و انتقال آن به قسمت های دیگر آسانسور مانند کابین دارای تفاوت های زیادی هستند؛ اما در داشتن قطعاتی مانند کابین ها، استفاده از برق به عنوان نیروی محرکه و حرکت رفت و برگشتی( حرکت عمودی) و ایستادن در طبقه ها و سطح های مختلف با هم شباهت های بسیار زیادی دارند.
که آن ها را در دسته های مختلف میتوان تقسیم کرد. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

آسانسور چیست

آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقل است که به انسان ها برای جابجایی عمودی کالا  یا خود انسان ها کمک میکند.

 

کارکرد انواع آسانسور

از انواع  آسانسور ها برای جا به جایی و یا حمل کالا در طبقات مختلف استفاه میشود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی از آسانسور ها استفاده های زیادی میشود.

 

انواع آسانسور به انگلیسی

انواع آسانسور ها در زبان انگلیسی نام های مشخص و جدا از هم دارند اما آسانسور ها را در زبان انگلیسی به طور کلی  elevator مینامند. در جدول زیر نام انواع آسانسور در زبان انگلیسی بیان شده است.

gearbox-traction-elevators آسانسور کششی گیربکسی
gearless-traction-elevator آساسنور کششی گیرلس
hydraulic-elevator آسانسور هیدرولیکی
carrier-elevator آسانسور بالابر
passenger-elevator آسانسور مسافربر

 

 

مقایسه انواع آسانسور

آسانسور ها انواع مختلفی دارند که هر یک دارای خصوصیات ویژه ای هستند و برای جاهای مختلفی به کار میروند. هر کدام از آن ها دارای خصوصیات، ویژگی ها و معایب های خاص خود هستند.
گستردگی در نوع آسانسور ها به ما به خوبی کمک میکند تا بنا بر ویژگی های محیط خود نوع خاصی از آسانسور را انتخاب کنیم تا جواب گوی نیاز ها و درخواست های ما باشد. در ادامه به بررسی هر یک از انواع آسانسور ها خواهیم پرداخت.

آسانسور های کششی :

آسانسور های کششی یکی از پر کاربر ترین آسانسور ها در حال حاضر میباشد که توسط نیروی محرکه و سیم بکسل ها به حرکت در می آیند . بهتر است بدانید برای اولین بار شخصی به نام آلیشا اوتیس مهندس آمریکایی آسانسور های کششی را به شکل امروزی طراحی و تولید کرد. وسیله ای که او ساخت عینا مثل آسانسور های کششی امروزی نبود اما ساخته او به دلیل داشتن ترمز ایمنی بسیار مانند همین آسانسور های کششی حال حاضر است.

آسانسور های کششی نیز مانند سایر آسانسور ها دارای قطعات مختلفی اعم از نیروی محرکه، سیم های بکسل، تابلو فرمان، وزنه و کابین هستند. در خود آسانسور های کششی نیز وجود قاب وزنه در بین آسانسور های کششی مشترک است که این قاب وزنه مانند الاکلنگ با حرکت در کنار کابین آسانسور باعث حرکت کابین میشود.
دلیل این نام‌گذاری این است که سیم‌بکسل‌ها با حرکت الکتروموتور و فلکه به سمت بالا یا پائین کشیده می‌شود؛ و ازآنجاکه اساس این نوع حرکت کشش است به آسانسورهای کششی معروف شده‌اند

آسانسور های کششی خود به دو دسته آسانسور های کششی گیربکسی و آسانسور های کششی گیرلس تقسیم میشوند.

آسانسور مسافربر
انواع آسانسور ها

 

آسانسور گیربکسی:

آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی از نوع آسانسورهای با موتورخانه هستند. در این نوع از آسانسور ها باید یک گیربکس وجود داشته باشد تا در میان موتور و مصرف کننده انرژی  قرار بگیرد و این انرژی و توان مکانیکی را انتقال دهد و بین مصرف کننده و تولید کننده انرژی تعادل برقرار کند. به دلیل وجود همین گیربکس در آسانسور و قرار گرفتن آن بین مصرف کننده و تولید کننده توان به این نوع از آسانسور ها،آسانسور های گیربکسی میگویند.

شما برای دیدن مقاله کامل آسانسور گیربکسی و دانلود فایل pdf مربوط به آن و همچنین دیدن ویدئو های آموزشی آسانسور گیربکسی به مقاله آسانسور گیربکسی مراجعه نمایید.

 

آسانسور البرز اسان بر مشهد
آسانسور کششی گیربکسی

 

آسانسور کششی گیرلس:

در آسانسور های کششی گیرلس به جای استفاده از گیربکس که در آسانسور های گیربکسی استفاده میشد از فرکانس و ولتاژ استفاده میشود. یعنی برای کاهش یا افزایش سرعت آسانسور فرکانس و ولتاز را کم یا زیاد میکنیم. خود واژه ی گیرلس نیز در زبان انگلیسی به معنی بدون زنجیر است.

در آسانسور های کششی گیرلس آسانسور توسط قرقره به شکل مستقیم توسط موتور کنترل و هدایت میشود. به این کنترل گر ها اینورتر (Inverter) یا درایو کنترل سرعت نیز گفته میشود. این تکنولوژی با به وجود آوردن امکان نصب و راه اندازی متور در چاهک آسانسور و حذف موتورخانه باعث کمتر شدن هزینه ها و کاهش حجم آسانسور ها شده است. آسانسور های کششی گیرلس را به دو دسته زیر تقسیم میکنند:
1.آسانسور کششی با موتور خانه
2.آسانسور کششی بدون موتور خانه

شما برای دیدن مقاله کامل آسانسور کششی گیرلس و دانلود فایل pdf مربوط به آن و همچنین دیدن ویدئو های آموزشی آسانسور کششی گیرلس به مقاله آسانسور کششی گیرلس مراجعه نمایید.

 

آسانسور کششی گیرلس
آسانسور کششی گیرلس

 آسانسور هیدرولیکی:

آسانسور های هیدرولیکی به این خاطر به این نام معروف شده اند چون آن ها از پمپ فشار روغن به جای موتور های الکتریکی استفاده میکنند. در غیر این صورت تفاوت چندانی با سایر اسنسور ها ندارند و ماندند آن ها دارای کفشک، کابین و سایر قطعات مورد نیاز آسانسور ها هستند به همین خاطر میتوان گفت تنها تفاوت آسانسور های هیدرولیکی با سایر آسانسور ها همین نیروی محرکه آن ها و یا همان موتور است که در آسانسور های هیدرولیکی به جای موتور جک قرار گرفته و وقتی که پاور یونیت روغن را پمپاژ میکند به حرکت می افتد.
از این آسانسور های هیدرولیکی در ابتدا برای حمل وسائل و بار ها استفاده میشد اما امروزه با پیشرفت این نوع از آسانسور ها از آن ها برای حمل انسان ها نیز استفاده میشود.

 

آسانسور هیدرولیک
آسانسورهیدرولیکی

انواع آسانسور هیدرولیکی:

  1. مستقیم جک از زیر(جک مستقیم )
  2. مستقیم جک از بغل (۱:۱)
  3.  غیر مستقیم جک از بفل (۲:۱)

 

شما برای دیدن مقاله کامل آسانسور هیدرولیکی و دانلود فایل pdf مربوط به آن و همچنین دیدن ویدئو های آموزشی آسانسور هیدرولیک به مقاله آسنسور هیدرولیک مراجعه نمایید.

 

آسانسور بالابر:

آسانسور بالابر به آسانسور هایی گفته میشود که برای حمل بار و وسائل یا نفرات از آن ها استفاده میشود. و با جرثقبل ها و لیفتراک ها متفاوت است. این نوع از بالابرها دارای تکنولوژی های ساخت متفاوتی هستند و کاربرد های متنوع و بسیار مختلفی را دارند.
آسانسور های بالابر به طور کلی از سایر آسانسور ها سرعت کمتر ولی قدرت بیشتری را داراست همچنین هزینه و قیمت ساخت آسانسور های بالابر از سایر آسانسور ها کمتر است.

شما برای دیدن مقاله کامل آسانسور بالابر و دانلود فایل pdf مربوط به آن و همچنین دیدن ویدئو های آموزشی آسانسور بالابر به مقاله آسانسور بالابر مراجعه نمایید.

 

آسانسور بالابر
نمونه از آسانسور های بالابر

آسانسور مسافربر:

آسانسور مسافربر، آسانسوری است که در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی بلند تر از سه طبقه نصب و راه اندازی میشود تا افراد را جا به جا کند. آسانسور های مسافربر از آن جایی که معمولا در سطح دید مردم هستند به صورت زیبا و مناسب با محیط طراحی میشوند و بهترین وسیله برای جابه جایی انسان ها در بین طبقات هستند.

آسانسور مسافربر معمولا توانایی حمل 1.5 تن را دارد این در حالی است که تقریبا وزن خود آسانسور به 2 تن میرسد  از آن جایی که باید تحت شرایط مختلف و با ترافیک بالا کار کنند و در مدت زمانی کم تعداد زیادی مسافر را جا به جا کنند دارای سرعت بالایی نیز هستند. از این رو میتوان گفت آن ها بهترین انتخاب برای ساختمان هایی با ترافیک بالا هستند.

شما میتوانید برای دیدن مقاله کامل آسانسورمسافربر و دانلود فایل pdf مربوط به آن و همچنین دیدن ویدئو های آموزشی آسانسور مسافربر به مقاله آسانسور مسافربر مراجعه نمایید.

 

آسانسور مسافربر
عکس تیتر مقاله آسانسور مسافربر

 

انواع آسانسور PDF

برای شناخت بیشتر انواع آسانسور و دانلود مقالات مربوط به انواع آسانسور ها میتوانید به صفحه ی مربوط به هر کدام از آسانسور ها مراجعه نمایید و ضمن مطالعه مقاله و دیدن ویدئو های مربوطه فایل pdf  آموزشی را نیز دانلود نمایید.

 

قیمت انواع آسانسور 

برای قیمت انواع آسانسور نمیتوان به صورت کامل نظر داد و بستگی به پارامتر های زیادی همانند جنس به کار رفته در ساخت آسانسور، طراحی آسانسور و مکان نصب آسانسور متفاوت است  و علاوه بر این ها امروزه با تغیرات و نوسانات زیاد دلار در  و تغییرات آنی قیمت در بازار نمیتوان قیمت ثابتی را برای آسانسور ها در نظر گرفت.

با این حال شماهمواره میتوانید با استفاده از شماره های زیر و یا با استفاده از صفحه ی سفارش آسانسور قیمت روز طراحی و نصب آسانسور ها را داشته باشید.

 

ویدئوی معرفی انواع آسانسور ها

در این ویدئو به معرفی کامل آسانسور ها و انواع آن ها از نظر ساخت و کاربرد آن ها میپردازم. امیدواریم این ویدئو از نظر شما مفید واقع شود و بتواند جواب وی نیاز های شما باشد.

 

 

 

نصب و سرویس انواع آسانسور

انواع آسانسور ها نیاز به سرویس و نگهداری دارند. اول از همه باید بگوییم سرویس آسانسور جدای از تعمیر و رفع خرابی آسانسور است که در ادامه همین مقاله به آن نیز خواهیم پرداخت.فرآیند سرویس خود شامل دو بخش است. یک بخش چک کردن موارد چک لیست بازرسی و بخش دیگر سرویس قطعات.

در هر بازرسی ماهانه شخص سرویسکار، قسمتی از آسانسور شما را بر اساس یک چک لیست بازرسی میکند. این چک لیست برای هر ماه متفاوت است. او سپس وضعیت موارد موجود در چک لیست را به مدیر ساختمان ارائه می دهد. تعمیرات احتمالی آسانسور بعدا بر اساس سوابق چک لیست صورت میگیرد. این چک لیست شامل بازدید از قسمتهای مختلف آسانسور شما است.

شما میتوانید برای سرویس و نگهداری آسانسور های خود از توانایی های شرکت ما بهره مند شوید. برای همکاری با ما کافیست با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم تماس با ما  در ارتباط باشید.

همچنین میتوانید برای خواندن و دسترسی بیشتر به سایر نوشته های سایت ما به مقالات مراجعه نمایید.

 

اگر این مقاله برای شما مفید بوده و یا هر گونه سوال انتقاد و پیشنهادی دارید در قسمت کامنت ها با ما در جریان بگذارید. برای بهبود این مقاله از نظر شما چه کاری باید انجام داد ؟!

 

دانلود PDF  مقاله بررسی و مقایسه انواع آسانسور ها

برای دسترسی همیشگی به متن این مقاله و استفاده آزاد از مقاله بررسی آسانسور ها همواره میتوانید از قسمت زیر نسبت به دریافت و دانلود مقاله اقدام نمایید.

 

 نام و ایمیل خود را وارد کنید تا برای همیشه این مقاله را در ایمیل خود داشته باشید.