loader image
یک سرویس کار آسانسور در حال بررسی وضعیت فلکه موتور آسانسور

 

 

مروزه آسانسور به بخشی جدا نشدنی از خانه ها تبدیل شده است. آسانسور مانند هر وسیله مکانیکی نیاز به تعمیر، سرویس و نگهداری دارد. هیچکدام از ما نمی خواهیم چند طبقه را از پله بالا برویم فقط چون آسانسور کار نمی کند. یا بدتر آنکه خودمان یا یکی از عزیزان مان داخل آسانسور گیر کنیم. از قدیم گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. اما چطور از بروز این مشکلات پیشگیری کنیم؟ در این مقاله قرار است در مورد سرویس و نگهداری آسانسور بحث کنیم پس با ما همراه باشید. شرکت البرز آسانبر سناباد خود یکی از تعمیر کنندگان و سرویس کاران موفق در این زمینه است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند

سرویس آسانسور شامل چه کارهایی است؟

اول از همه باید بگوییم سرویس آسانسور جدای از تعمیر و رفع خرابی آسانسور است که در ادامه همین مقاله به آن نیز خواهیم پرداخت.

فرآیند سرویس و نگهداری در شرکت البرز آسانبر سنابادشامل دو بخش است. یک بخش چک کردن موارد چک لیست بازرسی و بخش دیگر سرویس قطعات.

در هر بازرسی ماهانه شخص سرویسکار،قسمتی از آسانسور شما را بر اساس یک چک لیست بازرسی میکند.این چک لیست برای هر ماه متفاوت است. او سپس وضعیت موارد موجود در چک لیست را به مدیر ساختمان ارائه می دهد. تعمیرات احتمالی آسانسور بعدا بر اساس سوابق چک لیست صورت میگیرد. این چک لیست شامل بازدید از قسمتهای مختلف آسانسور شما است. بیایید با هم نگاهی به این چک لیست بیاندازیم:

موتورخانه :

سرویس و نگهداری آسانسور
سرویس و نگهداری آسانسور

.۱ بررسی دمای متوسط موتورخانه و سیستم ترموستات موتور آسانسو

.۲ بررسی استحکام شاسی پایه موتور آسانسور

.۳ بازدید فیوزها و اتصالات جعبه سه فاز و سیستم ارت آسانسور

.۴ بازدید و تعویض روغن گیربکس موتور آسانسور

.۵ بازدید شفت موتور و گیربکس آسانسور

.۶ بازدید شیارهای سیم بکسل فلکه کششی موتور و هرزگردها

.۷ تنظیم ترمز موتور و بازدید لنت ترمز موتور آسانسور

.۸ بازدید سیم بکسل های آسانسور

.۹ نظافت موتورخانه نظافت داخل موتور ژنراتور و فن موتور آسانسور

.۱۱ بازدید گاورنر و اتصالات گاورنر آسانسور

.۱۱ بازدید ترمینالها، اتصالات و قطعات تابلو فرمان آسانسور

.۱۲ تست سیستم نجات اضطراری و دشارژ باطری های نجات اضطراری آسانسور

 

در مطلب بالا در مورد بازدید و تعویض روغن گیربکس موتور آسانسور کمی صحبت کردیم اما برای این که به سوالات و ابهمات شما عزیزان جوابگو باشیم تصمیم به توضیح بیشتر در این مورد گرفتیم:

روغن گیربکس:

اهمیت روغن موتور برای موتور های گیربکسی آسانسور همانند خون برای بدن انسان است. از وظایف آن ها میتوان به سه وظیفه مهم زیر اشاره کرد :

روان کاری بلبرینگ ها:

روان کاری بلبرینگ ها به این نحو انجام میشود که دنده ها روغن را به سمت بلبرینگ ها پرتاب میکنند و باعث روان شدن آن ها و بهتر کارکردن آن ها میشوند

خنک کاری سیستم:

روغن ها باعث انتقال هر چه بهتر حرارت بین دنده ها میشوند که این کار باعث خنک شدن بهتر و سریعتر سیستم میشود.

انتقال نیرو بین دنده ها :

روغن ها با زیادتر کردن سطح تماس دو دنده باعث میشند که نیرو بهتر منتقل شود و فشار کمتری بر روی دنده ها بیاید

نکته مهم ! هیچ روغن موتور گیربکسی ای به صورت مادام العمر وجود ندارد. خیلی از کارفرما ها تصورشون از روغن گیربکس روغنیه که حالا حالا ها استفاده میشه درصورتی که فقط یک نوع برند خاص از تکنولوژی روغن مادام العمر استفاده میکنه و اون هم روغنیه که روغن فابریک یا اولیه باشه مادام العمر هستش اما اگر گیربکس نیاز به تعمیر داشته باشه اونوقت دیگه روغن مادام العمری وجود نداره.

 

چاه آسانسور :

سرویس و نگهداری چاه آسانسور
سرویس و نگهداری چاه آسانسور

.۱ بازدید میکروسوئیچهای حد و دور اندازهای آسانسور

.۲ بازدید و روغن کاری ریلهای آسانسور

.۳ بررسی کشش ارتجاعی سیم بکسلهای آسانسور

.۴ بازدید کابلهای آسانسور

.۵ بازدید روشنایی چاه آسانسور

.۶ بازدید لقمه های ریل کابین و وزنه آسانسور

.۷ بازدید زنجیر تعادل زیر قاب وزنه و کابین آسانسور

.۸ بازدید کرپی ها و سربکسلهای آسانسور

.۹ بازدید اتصالات سیم بکسل به کابین و قاب وزنه آسانسور

سرویس و نگهداری چاه آسانسور
سرویس و نگهداری چاه آسانسور

.۱۱ بررسی کفشکهای کابین و وزنه آسانسور

.۱۱ بررسی روغندانهای آسانسور

.۱۲ بررسی ترمز ایمنی پاراشوت و اتصالات میله پاراشوت به سیم بکسل گاورنر آسانسور

.۱۳ بررسی اتصالات و پیچ و مهره های یوک کابین آسانسور

.۱۴ بازدید سنسور آهنربایی آسانسور و تنظیم آهنربا های آن

.۱۵ بررسی اتصالات، ترمینالها و دکمه های جعبه بازرسی آسانسور

.۱۶ بازدید بافر ها و ضربه گیر های کابین و قاب وزنه آسانسور

.۱۷ بازدید گاورنر پایین و استپ قارچی چاهک پایین آسانسور

درب های طبقات لولایی :

.۱ بازدید قفلها

.۲ بازدید کنتاکتهای درب

.۳ بازدید مگنت درب بازکن

.۴ بازدید فنر درب ها

.۵ بازدید دیکتاتورها و آرامبند ها

تنظیم دربها

.۷ روغن کاری لولاهای دربها

درب های طبقات تمام اتوماتیک آسانبر :

سرویس و نگهداری درب آسانسور
سرویس و نگهداری درب آسانسور

.۱ بازدید قفلها

.۲ بازدید کنتاکهای درب

.۳ بازدید کفشکهای زیر درب

.۴ نظافت شیارهای درب

.۵ بازدید مکانیزم و موتور سردرب، درب اتوماتیک روی کابین

کابین و طبقات :

سرویس و نگهداری کابین آسانسور
سرویس و نگهداری کابین آسانسور

.۱ بازدید شستی احضار طبقات و پوش باتن

.۲ بازدید شستی احضار کابین

.۳ بازدیدروشنایی کابین

.۴ بازدیدفن و کلید فن

.۵ بازدید موزیک و اعلام طبقات

.۶ بازدید صفحه نمایش شستی کابین

.۷ بازدید عملکرد درب کابین

 

پس شما تا به اینجا  آموختید که سرویس آسانسور شمامل چه چیز هایی است.

و اما بعد

پس از بررسی موارد چک لیست نوبت به سرویس قطعات مستهلک می رسد.در صورتی که قطعه معیوب قابل تعمیر باشد پس از سرویس و تعمیر توسط شرکت البرز آسانبر سناباد در جای خود نصب می شود. اما اگر عمر قطعه مد نظر به پایان رسیده باشد با هماهنگی مدیر ساختمان و اعلام هزینه از سوی سرویسکار باید نسبت به خرید قطعه و نصب آن در محل اقدام نمود.

سرویس آسانسور چقدر طول می کشد

در صورتی که مورد خاصی پیش نیامده باشد معمولا چک کردن تمام موارد مربوط به چک لیست بازرسی هر ماه آسانسور چیزی بین 20 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید. بسیاری از موارد بازرسی به سادگی با یک نگاه قابل بررسی اند (به شرطی که سرویس کار تجربه کافی داشته باشد).

بهتر است هر چند وقت آسانسور سرویس شود؟

طبق قانون هر آسانسور باید حداقل هر ماه یکبار سرویس شود تا از مشکلات احتمالی اجتناب شود. اما اگر آسانسور ساختمان شما آسانسوری با ترافیک بالا است و یا از زمان ساخت آن بیشتر از 20 سال گذشته است  بهتر است دوبار در طول ماه سرویس شود.

در زیر فیلمی را میبینید که در آن یک متخخص حوزه آسانسور و بالابر به تعمیر و سرویس آسانسور ها میپردازد.

 

 

 

مزایای سرویس کردن آسانسور

افزایش طول عمر آسانسور

هر چیزی اگر به خوبی از آن استفاده و مراقبت کنیم طول عمرش افزایش می یابد. این مساله در مورد آسانسور ها هم صادق است. آسانسوری که به خوبی سرویس شود دیرتر هم خراب می شود.

کاهش هزینه ها

هزینه سرویس و نگهداری بسیار مقرون به صرفه تر از هزینه تعمیرات است. قبل از بروز مشکل سعی کنید با سرویس به موقع از وقوع خرابی آسانسور خود جلوگیری کنید.

برقراری امنیت و حفظ جان سرنشینان

امروزه آسانسور ها بر مبنای امنیت طراحی می شود. یعنی در هنگام طراحی سعی می شود از تجهیزاتی استفاده شود تا ایمنی کاربران آسانسور در بالاترین سطح تامین شود. (نگاهی به مقاله سری ایمنی در آسانسور بیاندازید). با اینحال درستی مدار های ایمنی آسانسور باید بررسی شود تا از سلامت آنها اطمینان حاصل شود.

بستن قرارداد سرویس آسانسور به صرفه تر است یا رفع خرابی موردی؟

اگر از ابتدای این مقاله را با دقت خوانده باشید احتمالا جواب سوال بالا را می دانید. اما اگر هنوز هم می خواهید بدانید بگذارید چند نمونه برای شما بیاوریم.

اگر سیم بکسل به دلیل عدم بازدید و روغنکاری مناسب دچار فرسودگی شده باشد این فرسودگی باعث خوردگی فلکه ی کششی موتور و  فلکه ی هرزگرد می شود. هزینه تعویض فلکه موتور برابر با هزینه چند سال قرارداد سرویس است.

ترمز ایمنی (پاراشوت) آسانسور اگر فعال و یا تنظیم نباشد پارگی سیم بکسل باعث سقوط آزاد آسانسور می شود.هر چند جان عزیزانمان با هیچ میزان پول قابل جبران نیست ولی حتی از لحاظ مالی هم مقدار دیه هر انسان برابر با هزینه نصب کامل دو عدد آسانسور 5 طبقه با کیفیت است.

ممکن است فکر کنیم نمونه های بالا اغراق آمیز است (که با کمی جستجو متوجه می شویم اصلا اینطور نیست). اما اگر هم اینطور باشد باز هم در مقایسه با افزایش عمر آسانسوری که به طور منظم سرویس می شود با آسانسور مشابه فاقد سرویس متوجه می شویم بستن قرارداد سرویس و نگهداری کاملا به صرفه است.

آیا بیمه آسانسور به ساختمان فاقد قرارداد سرویس خسارت می دهد؟

طبق قانون بیمه در صورتیکه آسانسور تازه نصب شده باشد (زیر یک سال) و گواهی نامه استاندارد برای آن اخذ گردیده باشد، الزامی به ارائه قرارداد سرویس تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما از نظر عرفی به آن جهت که بیمه گذار باید حفاظت معمول را از مال خود به عمل آورد، بنابراین باید قرارداد سالیانه و یا ماهیانه با شرکت های سرویس و نگهداری وجود داشته باشد. در صورت بروز حادثه برای آسانسور برای دریافت خسارت از شرکتهای بیمه گر باید حتما آسانسور دارای قرارداد سرویس و نگهداری فعال باشد.

با چه شرکتی قرارداد ببندیم؟

در ماده 5 سندیکای آسانسور و پله برقی به صراحت گفته شده است (( کارفرمایان و مدیران ساختمان ها میبایستی فقط با شرکتهایی که عضو سندیکا بوده و پروانه طراحی و مونتاژ از وزارت صمت دارند، انعقاد قرارداد نموده و وضعیت شرکت آسانسور را از سندیکا استعلام نمایند.)). در ادامه این قانون آمده است که ((کارفرمایان و مدیران ساختمان ها توجه داشته باشند از انعقاد قرارداد سرویس آسانسور با اشخاص حقیقی، فاقد صلاحیت و شرکتهای فاقد پروانه طراحی و مونتاژ از وزارت صمت و فاقد دفتر کار جدا خودداری نمایند.))

بستن قرارداد با افراد سرویسکار فاقد شرکت معمولا ارزانتر از بستن قرارداد با یک شرکت معتبر است. اما اینکاربه هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا در صورت بروز هرگونه مشکل از نظر قانونی دست شما بسته است. اما از طرف دیگر بستن یک قرارداد با یک شرکت معتبر دست شما را برای هرگونه پیگیری بعدی باز می گذارد.

قرارداد سرویس آسانسور شامل چه مواردی است؟

شرح کامل مواردی که در قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور به آن اشاره شده است از عهده این مقاله خارج است. اما میتوانید یک نمونه از قرارداد سرویس شرکت البرز آسانبر سناباد را از لینک زیر دانلود و مطالعه کنید. نمونه قرارداد سرویس و نگهداری شرکت البرز آسانبر سناباد (آسانسور البرز)

همچنین در این ویدئو میبینیم که یک تکنسین آسانسور چگونه نسبت به نصب و سرویس آسانسور اقدام میکند.

 

 

 

چه کنیم تا فرآیند سرویس آسانسور به خوبی انجام شود؟

برای وقت سرویسکار ارزش قائل شویم

سرویسکاران معمولا در طول روز تعداد مشخصی تعهد انجام سرویس دارند. به همین دلیل تمایلی ندارند زمان زیادی را برای انجام کارهای غیر معمول صرف کنند. کارهای غیر معمول مانند ماندن پشت درب خانه شما! یا معطل ماندن برای پیدا شدن کلید درب موتورخانه آسانسور. معمولا بازه زمانی مراجعه برای سرویس آسانسور شما معلوم است. پس بهتر است

سرویسکار آسانسور
سرویسکار آسانسور

کلید درب موتورخانه را در جایی قرار دهید که چند تن از ساکنین از مکان آن مطلع باشند. ضمن اینکه بهتر است با همسایگان هماهنگ کنید تا سرویسکار پشت در معطل نماند.

مورد دیگری که باید به آن توجه نمود امضای چک لیست بازرسی است. پس از پایان عملیات سرویس باید یکی از ساکنین ساختمان چک لیست بازرسی را امضا کند. در بعضی موارد افراد ساکن ساختمان از امضای این برگه خودداری میکنند یا امضای آنرا به خود شخص مدیر ساختمان ارجاع می دهند. بهتر است مدیر ساختمان بقیه افراد را در خصوص امضای برگه چک لیست توجیه کند.

از سرویسکار درباره وضعیت کلی آسانسور اطلاعات بگیریم

پس از پایان عملیات سرویس از سرویس کار درباره وضعیت آسانسور سوال بپرسیم. قبل از اینکه قطعات بطور کامل خراب شوند نشانه هایی از خرابی بروز می دهند. سرویسکاران معمولا بدون اینکه به مدیر ساختمان چیزی بگویند این قطعات را سرویس و به رایگان تعمیر میکنند. میتوانیم از سرویس کار بخواهیم اگر قطعه ای احتمالا در ماه های آتی نیاز به تعویض پیدا می کند آنرا برآورد قیمت کرده و به مدیر ساختمان اعلام کند تا آمادگی قبلی برای هزینه های آتی داشته باشید.

حواسمان باشد که تهیه لوازم مصرفی با ساکنین ساختمان است

تهیه لوازم مورد نیاز برای تنظیف آسانسور و فضای موتورخانه با ساکنین ساختمان است. همچنین تهیه روغن موتور آسانسور یا روغن های سیم بکسل و گازوئیل مصرفی برای شستشوی قطعات نیز با ساکنین است.

البته در صورتی که اطلاعات کافی در مورد کیفیت موارد مصرفی آسانسور ندارید می توانید از سرویس کار خود بخواهید موارد بالا را برای شما تهیه کند. اما باید هزینه آنرا خودتان بپردازید.

بهتر است مشکلات را یادداشت کنیم تا به سرویسکار بگوییم

یادداشت کردن مشکلات و ارائه آن به تکنسین
یادداشت کردن مشکلات و ارائه آن به تکنسین

برخی مشکلات آسانسور ممکن است در زمان سرویس به چشم نیاید. بهتر است اگر مشکلی در نحوه کار آسانسور وجود دارد آنرا در جایی یادداشت کنیم. سپس در زمان سرویس از سرویسکار بخواهیم آنرا بررسی و رفع کند.

هرچه دقیقتر موضوع مشکل را یادداشت کنیم رفع آن سریعتر انجام می شود. مثلا بجای آنکه بنویسیم آسانسور صدا میدهد بهتر است بنویسیم در طبقه سوم زمانی که به سمت پایین در حرکت هستیم صدایی از قسمت بالای کابین به گوش می رسد.

هزینه قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور در سال (1400) چقدر است؟

سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران هر ساله مبلغ قرارداد سرویس و نگه داری آسانسور ها را در  قالب برگه نرخنامه آن سال منتشر میکند. البته مبلغ مصوب شرکتها برای خدمات سرویس و نگه داری معمولا پایین تر از مبلغ مصوب نرخنامه است.

میتوانید تصویر نرخنامه سال 1400 را در زیر ببینید یا آنرا در سایت سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران مشاهده کنید.

"نرخنامه

آسانسور ها چقدر عمر میکنند؟

در صورت انجام سرویس به طور مداوم و منظم معمولا آسانسور ها به اندازه ساختمان عمر می کنند. اما اگر فرآیند سرویس به طور منظم انجام نشود یا فرآیند سرویس توسط شخص با تجربه ای انجام نشود عمر آسانسور به شدت کوتاه می شود. حتی ممکن است در کمتر از 5 سال آسانسور شما نیاز به تعمیرات اساسی جنرال سرویس (شامل تعویض بکسل ها و فلکه ها و بعضی قطعات اصلی دیگر)  پیدا کند.

 

در پایان شرکت البرز آسانبر سناباد با کادری مجرب و متخصص در حوزه تعمییر، نصب و سرویس آسانسور ها افتخار این را دارد که تمامی امور مربوط به پروژه های شمارا انجام دهد. برای آگاهی از نحوه کار ما و انعقاد قرار داد میتوانید به شماره تلفن قرار گرفته در پایین سایت یا از صفحه قرارداد سرویس و نگهداری  با ما در ارتباط باشید.

 

دانلود PDF  مقاله سرویس تعمیر و نگهداری آسانسور شامل چیست؟ + هزینه سرویس آسانسور

برای دسترسی همیشگی به متن این مقاله و استفاده آزاد از مقاله سرویس تعمیر و نگهداری آسانسور شامل چیست؟ + هزینه سرویس آسانسور به همراه راهکار آن همواره میتوانید از قسمت زیر نسبت به دریافت و دانلود مقاله اقدام نمایید.

برای شما تا به حال پیش آمده است که در آسانسور گیر کنید و موبایلتان آنتن نداشته باشد؟! در این مواقع چه کار میکنید ؟! خاطرات جالب خودتون رو واسمون کامنت کنید.

همچنین برای خواندن سایر مقالات کاربردی ما در مورد آسانسور میتوانید به مقالات آسانسوری ما مراجعه نمایید.

 

 

برای آسانسور شما بیشتر چه مشکلاتی به وجود می آید ؟! به نظر شما تنظیم قرار داد سرویس و نگهداری مفید تر است یا اینکه در هنگام خرابی آسانسور به تعمییر کار مراجعه کنیم ؟! شما چه تجربه ای از سرویس و نگهداری آسانسور خود داشته اید ؟! برای ما در قسمت کامنت بنویسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
ا

امیدواریم خواندن این مقاله در سایت آسانسور البرز برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید لطفا در قسمت نظرات بنویسید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. در صورتی که برای سرویس آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید لطفا فرم سرویس و نگه داری آسانسور را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل به سفارش آسانسور دارید لطفا فرم سفارش آسانسور را تکمیل کنید.

۲ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام، چطوری میتونم کمکت کنم ؟!