loader image
لیمیت سوییچ پروانه ای ساخت شرکت شهاب

آسانسور یکی از ایمن ترین سازه‌ هایی است که ساخته میشود. این ایمنی را میتوان در قطعات و مکانیزم های الکترومکانیکی  بکار گرفته شده در هنگام ساخت آسانسور دید. یکی از  این مجموعه مکانیزم ها که با نام سری استپ شناخته میشود وظیفه دارد در صورت وجود هرگونه مشکل کابین و مجموعه آسانسور را در هر جایی که قرار دارد به سرعت متوقف کند و از بروز هرگونه حادثه پیشگیری کند. یکی از اجزای سازنده سری استپ لیمیت سوییچ است که با نامهایی مثل سوییچ پروانه ای ، شالتر پروانه ای و لیمیت پروانه ای شناخته میشود.

وظیفه لیمیت سوییچ چیست

اجزای سازنده یک لیمیت سوییچ

در آسانسور های امروزی از 4 لیمیت سوییچ در هر دستگاه آسانسور استفاده میشود. دو عدد در بالا و دو عدد در پایین چاهک آسانسور. لیمیت سوییچ اول معمولا با نام دور انداز اجباری شناخته میشود. این قطعه وظیفه دارد فرمان کم کردن سرعت را به تابلو بدهد. وظیفه لیمیت سوییچ دوم صدور فرمان توقف آسانسور به تابلو فرمان است. یعنی وظیفه دارد از برخورد کابین با سقف یا کف چاهک جلوگیری کند.

در گذشته که موتور ها دو سرعته بودند از دو سوییچ دیگر هم استفاده میشد. یکی در بالا و دیگری در پایین قرار میگرفت و وظیفه دور اندازی را برای حد بالا و پایین چاهک داشت. یعنی در هر سمت دو عدد لیمیت سوییچ برای دور اندازی و یکی برای توقف اجباری داشتیم.

اگر آسانسور در جایی که قرار است متوقف شود توقف نکند در سر راه خود به لیمیت سوییچ میرسد. این قطعه مانند یک کلید، برق را قطع میکند و سری استپ را فعال میکند. در صورتی که سری استپ فعال شود باید با سرویس کار آسانسور خود تماس بگیرید تا ایراد را رفع کند و سری استپ را آزاد کند.

لیمیت سوییچ باید دارای چه شرایطی باشد

مهمترین شرایطی که باید در هنگام تهیه این قطعه به آن توجه کنیم عبارتند از:

  • استحکام و مقاومت بالا در برابر ضربه های وارده از اهرم روی کابین
  • دارای فنر چرخشی قوی
  • گواهینامه IP44 (به دلیل رطوبت و گرد و خاک موجود در چاهک آسانسور وجود این استاندارد ضروری است)

علاوه بر موارد بالا باید به خدمات پس از فروش برندی که قصد خرید از آن را داریم هم توجه شود.

چطور لیمیت سوییچ را نصب کنیم

این قطعه توسط یک عدد بازو و با پیچ به ریل کابین وصل میشود. توجه داشته باشید که این قطعه نباید زیاد محکم بسته شود. زیرا هنگام برخورد بجای آنکه قسمت پروانه آن بچرخد از جای خود در می آید. همینطور نباید زیاد شل باشد زیرا به مرور زمان از مکان خود جابجا میشود.

برند ایرانی بخریم یا خارجی

خوشبختانه در مورد این قطعه کیفیت برند های معتبر ایرانی مانند نمونه های خارجی آن است. برخی برند های معتبر داخلی سازنده این قطعه عبارتند از شهاب ، پارس صنعت سپاهان و پارس آسا.

امیدواریم خواندن این مقاله در سایت آسانسور البرز برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید لطفا در قسمت نظرات بنویسید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. در صورتی که برای سرویس آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید لطفا فرم سرویس و نگه داری آسانسور را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل به سفارش آسانسور دارید لطفا فرم سفارش آسانسور را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *