loader image
انواع دربهای اتوماتیک آسانسور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رب آسانسور یکی از مهمترین قسمتهای آسانسور است. علت اهمیت این قطعه را از جهت های مختلف میتوان بررسی کرد. اگر از شما بپرسند یک آسانسور خوب چه ویژگی هایی دارد چه جوابی میدهید؟ احتمالا میگویید ایمن باشد، زیبا باشد ، سریع باشد و به درستی کار کند. بد نیست بدانید نوع و نحوه نصب درب آسانسور در  همه موارد بالا موثر است. با ما همراه باشید تا بیشتر با این قسمت از آسانسور آشنا شویم.

هر آسانسور چند درب دارد؟

در آسانسور های استاندارد به ازای هر توقف حداقل یک عدد درب طبقه در هر آسانسور وجود دارد.  علت اینکه میگوییم حداقل اینست که ممکن است در یک طبقه 2 یا بیشتر هم درب وجود داشته باشد. مثلا بعضی ساختمان ها در هر طبقه 2 یا بیشتر واحد وجود دارد که ورودی آسانسور هر واحد جدا می باشد.

چهارچوب درب های طبقه به اسکلت ساختمان توسط جوش متصل می شود و سپس دور آن دیوار چینی می شود تا  درب ها در جای خود محکم شوند.

علاوه بر این در داخل کابین هم برای هر جهت باز شدن درب حداقل یک درب کابین وجود دارد. زیرا ممکن است درب در جهت های متفاوتی باز شود.

انواع درب در آسانسور

 

درب آسانسور لولایی

۲ مدل درب طبقه آسانسور از نوع لولایی

 

ساده ترین و البته ارزان ترین نوع درب که می توان به عنوان درب طبقه قرار داد درب لولایی است. این نوع درب از یک چهارچوب و خود لته درب تشکیل شده است. بر روی این درب باید قفل جداگانه و دیکتاتور(آرامبند) نیز قرار داد. این نوع دربها را فقط به عنوان درب طبقه می توان استفاده کرد و برای درب کابین کاربرد ندارد.

 

درب آسانسور اتوبوسی

درب اتوبوسی آسانسور در حالت نیمه باز

 

نحوه عملکرد این نوع درب مانند درب ورودی مسافرین در اتوبوس های شهری است. یک موتور الکتریکی با استفاده از برق نیروی لازم برای باز و بسته شدن دو قسمت درب را فراهم میکند. دو قسمت درب هرکدام به یک طرف  جمع می شوند و روی هم قرار نمی گیرند. یکی از ایرادات این نوع درب اشغال بخشی از فضای آستانه ورودی کابین هنگام باز و بسته شدن آن است. به همین دلیل از این نوع درب فقط در مواقعی که فضای کافی برای لته های درب داخل چاه وجود نداشته باشد استفاده می شود. به درب های اتوبوسی آکاردئونی نیز گفته میشود.

 

درب آسانسور تلسکوپی (کشویی)

درب تلسکوپی آسانسور

 

درب تلسکوپی آسانسور از 2 یا چند قسمت به موازات هم تشکیل شده است. همه این قسمتها همزمان رو به جلو یا عقب حرکت میکنند و با پوشاندن قسمتی از فضا، کل قسمت ورودی را می پوشانند.  بسته به جهت باز و بسته شدن لته های درب ، درب آسانسور تلسکوپی را را به صورت چپ بازشو و راست بازشو نام گذاری میکنیم.

 

 

 

درب آسانسرور سانترال

درب آسانسور از نوع سانترال

 

درب آسانسور سانترال از دو قسمت تشکیل شده که یکی از قسمت ها در سمت چپ و دیگری در راست قرار میگیرد. برای باز شدن درب اسانسور سانترال این دو قسمت از یکدیگر دور و برای بسته شدن به هم نزدیک می گردند تا درب بسته شود. درب های سانترال چون از وسط باز می شوند نسبت به درب های تلسکوپی کمی زودتر بسته می شوند.همچنین این نوع درب از زیبایی بیشتری نسبت به بقیه دربها برخوردارند.

دربهای لولایی از نوع دستی و دربهای تلسکوپی و سانترال از نوع اتوماتیک می باشد.

آسانسور ها چند نوع درب دارند؟

۱ – آسانسور با درب تمام اتوماتیک: در آسانسور های تمام اتوماتیک دربهای کابین و طبقات همه از نوع اتوماتیک می باشد.

۲ – آسانسور با درب نیمه اتوماتیک: در صورتی که درب طبقات آسانسور از نوع دستی و درب کابین از نوع اتوماتیک باشد آسانسور در دسته نیمه اتوماتیک قرار می گیرد.

۳ – آسانسور با درب دستی: اگر درب طبقات آسانسور از نوع لولایی باشد ولی فاقد درب داخل کابین باشد درب آن از نوع دستی می باشد. این آسانسور ها استاندارد نمی باشند و استفاده از آن بسیار خطرناک می باشد. اگر درب آسانسور منزل شما از نوع دستی می باشد بهتر است هرچه سریعتر برای نصب درب کابین اقدام فرمایید.

 

قطعاتی که روی درب بسته می شوند

درب آسانسور قطعه بسیار مهمی در آسانسور است ولی به تنهایی کامل نیست. برای کامل تر شدن عملکرد این قسمت از آسانسور قطعاتی هم روی آن نصب می شود تا عملکرد آن بهبود یابد. در زیر به بعضی از این قطعات اشاره میکنیم.

دیکتاتور (آرام بند) درب آسانسور: در آسانسورهای کششی با درب لولایی قطعه‌ای به نام دیکتاتور یا آرام‌بند معمولا در بالای درب‌های لولایی قرار دارد. وجود این قطعه کمک می کند تا درب به آرامی بسته شود هر چند که شما درب را محکم ببندید. در واقع این قطعه از به شدت بسته شدن درب ، جلوگیری می کند. وظیفه دیگر این قطعه ایجاد فشار روی در برای بسته شدن کامل آن است. معمولا در مواردی که عرض درب بیشتر از 120 سانتی‌متر باشد (مانند آسانسور‌های بیمارستانی) از دو آرام‌بند استفاده میشود.

 

قفل در آسانسور
نمونه ای از قفل در آسانسور
قفل در آسانسور
نمونه ای از قفل در آسانسور

 

 

قفل درب آسانسور آسانسور: باز بودن در آسانسور در حین حرکت بسیار خطرناک میباشد. در آسانسور های استاندارد درب همه طبقات بجز در طبقه ای که کابین روبروی آن قرار دارد باید بسته باشد. قبل از شروع به حرکت کابین ، تابلو فرمان دستور بسته شدن درب های باز را صادر می کند. وجود قفل درب آسانسور  باعث می شود مطمئن باشیم هیچ دربی حین حرکت باز نمی شود. قفل درب آسانسور یکی از اجزای سری ایمنی نیز می باشد که این قفا آسانسور بسیار برای امنیت اسانسور ها مهم است.

کنتاکت درب طبقات و کابین: کنتاکت درب یکی دیگر از اجزایی است که روی دربها نصب می شود تا قبل از حرکت کابین آسانسور مطمئن شویم در ها بسته است.

کمان درب کابین آسانسور:  همانطور که در بالا اشاره کردیم درب همه طبقات بجز درب طبقه ای که کابین روبروی آن قرار دارد باید بسته باشد. کمان مکانیکی درب وظیفه دارد در زمان توقف کابین روبروی طبقه مقصد قفل درب را آزاد کند.

دیکتاتور درب آسانسور
نمونه ای از دیکتاتور درب آسانسور

 

کمان درب آسانسور
نمونه ای از کمان که بر روی در آسانسور نصب میشود.

 

جنس در آسانسور از چیست

در گذشته درب طبقات را از چوب و از نوع لولایی می ساختند. به مرور زمان این درب ها جای خود را به درب های فلزی دادند. اصلی ترین علت آن هم قابل اشتعال بودن دربهای چوبی بود. علت دیگر این تغییر تاب برداشتن این دربها به مرور زمان بود. امروزه دربها را با ورق های فولادی می سازند.

 

رایج ترین خرابی های در آسانسور

در مانند تمام قطعات سازنده آسانسور به مرور زمان مستهلک می شود. در واقع بیشتر خرابی های آسانسور هم مربوط به درب آن است. در این مقاله به  بعضی خرابی های رایج درب ها اشاره میکنیم .

درب اتوماتیک بسته نمی شود: احتمالا مشکل از موتور درب اتوماتیک است. همچنین دقت کنید چیزی در سر راه بسته شدن آن نباشد.

درب لولایی به طور کامل بسته نمی شود: احتمالا مشکل از دیکتاتور آرام بند درب است و نیاز به سرویس دارد.

موقع حرکت آسانسور هم درب باز  می ماند:  این مورد بسیار خطرناک است و بلافاصله باید برای رفع آن اقدام نمود. این اتفاق معمولا به دلیل خرابی قفل می باشد.

 

فیلم تعمیر خرابی های در آسانسور

این ویدئو به معرفی رایج ترین خرابی های در آسانسور پرداخته  و نحوه ی رفع عیوب آن را به خوبی نشان میدهد.

 

 

ویژگی های درب خوب چیست؟

ویژگی های در خوب برای هر آسانسور متفاوت است. اما برخی ویژگی های مشترک را در زیر برایتان شرح میدهیم.

۱- عرض درب: عرض درب آسانسور شما باید متناسب با کاربری آسانسور ساختمان شما باشد.

۲- بی صدا: درب آسانسور باید بصورت بی صدا باز و بسته شود.

۳- داشتن فتوسل: برای پیشگیری از بسته شدن درب آسانسور زمانی که کسی(یا چیزی) روبروی آن است درب آسانسور باید مجهز به فتوسل باشد.

 

فتوسل آسانسور
نمونه از فتوسل های آسانسور

 

۴- تنظیم بودن سرعت و شدت باز و بسته شدن درب: سرعت باز و بسته شدن درب باید توسط سرویسکار تنظیم شود. این تنظیم باید طوری باشد که تعادل بین آرام بسته شدن درب و خیلی سریع بسته شدن آنرا نگاه دارد. از طرفی شدت باز و بسته شدن درب نیز باید تنظیم باشد. بطوری که اگر کسی مانع بسته شدن درب شد درب بسته نشود.

مقایسه در ایرانی با خارجی

این بخش را بهتر است از دو منظر بررسی کنیم. از لحاظ کیفیت دربهای لولایی ساخته شده در داخل کشور با نمونه های ترک و اروپایی برابری میکنند. اما دربهای اتوماتیک برند های اروپایی از کیفیت بهتری نسبت به نمونه مشابه ایرانی برخوردارند. اما از نظر خدمات پس از فروش خدمات دهی برند های ایرانی بسیار بهتر از برند های غیر ایرانی است. به طوری که احتمالا فاصله خرابی درب آسانسور شما تا تعمیر آن به اندازه یک تماس تلفنی باشد.

 

درب آسانسور
نمونه ای از ورودی آسانسور زیبا
در آسانسور
نمونه ای از ورودی آسانسور زیبا

ورودی آسانسور

ورودی آسانسور ها معمولا مهم ترین قسمت از نظر زیبایی ظاهری ساختمان میباشد. به همین دلیل امروزه برای ورودی آسانسور ها اهمیت زیادی قائل میشوند و بعضا از طرح های خاص و زیبایی استفاده میکنند تا ورودی های زیباتری داشته باشند.

در ادامه چند نمونه از ورودی های زیبای آسانسور را میبینید.

 

 

درب آسانسور
نمونه ای از ورودی آسانسور زیبا
در آسانسور
نمونه ای از ورودی آسانسور زیبا

 

 

 

ابعاد در آسانسور

ابعاد در آسانسور ها با توجه به ابعاد چاه آسانسور و کاربرد آن اسانسور در نظر گرفته میشود به همین دلیل در اسانسور ها با  ابعاد مختلفی ساخته میشود. اما باید توجه داشت که معمولا از در هایی با عرض کمتر از 70 سانت کمتر استفاده میشود چرا که افراد دارای ویلچر نمیتوانند از آن ها استفاده کنند.

طبق بخشنامه استاندارد ساخت اسانسور ها، اسانسور ها باید حداقل ارتفاع 195 سانتی متر را داشته باشند و عرض آن ها نیز معمولا با ابعاد ۷۰، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ سانتی متر طراحی و به بازار عرضه می شوند.

 

 

لته درب آسانسور

لته در آسانسور ها با همدیگر متفاوت است. مثلا ما در های آسانسوری دو لته یا سه لته داریم که سایز این لته های آسانسور دارای 70 الی 120 میباشد. همچنین لته های آسانسور انواع مختلفی همچون لته های آسانسور شیشه ای و استیل را دارد.

 

خرید درب آسانسور

قیمت خرید در آسانسور در زمان نگارش این مقاله ( بیستم بهمن ماه سال 1400 ) در بازار تقریبا از 2.500.000 شروع شده و تا 17.000.000 میلیون تومان ادامه دارد. اما باید توجه داشت از آن جا که  مواد خام و اولیه ورودی های آسانسور خارجی بوده با تغییر و نوسانات دلار دچار تغییر میشود.

البته باید توجه داشت که قیمت خرید ورودی های آسانسور بستگی به مواردی همچون جنس، تعداد محصول و حتی گارانتی نیز دارد.

به همین خاطر پیشنهاد میکنیم برای خرید و کسب اطلاع از قیمت روز این محصول از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. همچنین میتوانید برای خرید درب آسانسور از طریق صفحه فروشگاه قطعات آسانسور سایت ما خریداری نمایید.

 

دانلود PDF  مقاله لیمیت سوییچ

برای دسترسی همیشگی به متن این مقاله و استفاده آزاد از مقاله بررسی لیمیت سوییچ ها همواره میتوانید از قسمت زیر نسبت به دریافت و دانلود مقاله اقدام نمایید.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده و یا هر گونه سوال انتقاد و پیشنهادی دارید در قسمت کامنت ها با ما در جریان بگذارید. برای بهبود این مقاله از نظر شما چه کاری باید انجام داد ؟

 

 

 

 

امتیاز ما

امیدواریم خواندن این مقاله در سایت آسانسور البرز برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید لطفا در قسمت نظرات بنویسید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. در صورتی که برای سرویس آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید لطفا فرم سرویس و نگه داری آسانسور را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل به سفارش آسانسور دارید لطفا فرم سفارش آسانسور را تکمیل کنید.

۴ پاسخ

    1. ممنون علی جان، خیلی خیی خوشحالیم که مقاله ما در مورد درب آسانسور مورد پسند شما بوده است.

  1. بسیاری از مطالب شمارا مطالعه کردم ودر جایگاه یک شخص فنی،نظر میدهم، مورد قبول من واقع شده و تمایل دارم که شمارا به دیگر دوستان نیز معرفی کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام، چطوری میتونم کمکت کنم ؟!