loader image

.درایو (اینورتر) close loop و open loop چیست

 

 

در این مقاله از سایت شرکت البرز آسانبر سناباد در خدمت شما هستیم در مورد نقش درایو در آسانسور و هچنین سیستم های درایو open loop و close loop.

میدانیم که آسانسور از یک کابین ، یک موتور و تعدادی وزنه در جهت مخالف کابین(برای ایجاد تعادل ) تشکیل شده است. حرکت این مجموعه توسط تابلو فرمان کنترل میشود. داخل تابلو فرمان بخشی معروف به درایو یا اینورتر وجود دارد.

نقش درایو در آسانسور چیست؟

سرعت آسانسور توسط 3 عامل تعیین میشود:

  1. ولتاژ ورودی به موتور
  2. تعداد قطب های سیم پیچ داخل موتور
  3. فرکانس برق ورودی به موتور

تغییر ولتاژ ورودی به موتور توسط ما کار به صرفه ای نیست و هزینه بر است. تعداد قطب های سیم پیچ هم دست ما نیست و توسط شرکت سازنده موتور هنگام ساخت آن تعیین میشود . بهترین راه برای تنظیم سرعت موتور تغییر در فرکانس برق ورودی به موتور است. فرکانس کاری موتور آسانسور بین 5 تا 50 هرتز است. (فرکانس 5 هرتز کمترین سرعت و 50 هرتز بالاترین سرعت است).
کار درایو تنظیم فرکانس برق ورودی به موتور است.

در حالت کلی درایو ها خود به دو نوع تقسیم میشوند:

  1. درایو های open loop
  2. درایو های close loop

در درایو های از نوع open loop  درایو پس از رسیدن به دور انداز به آرامی شروع به کم کردن فرکانس و سرعت موتور میکند تا زمانیکه کابین بایستد و هیچگونه اطلاعاتی از وضعیت موتور ندارد. اما در درایو های close loop  عملکرد به گونه دیگری است.

در درایو های از نوع close loop  درایو به صورت لحظه ای از وضعیت موتور (فرکانس و ولتاژ و سرعت چرخش) آگاه است. درایو اطلاعات دریافت شده را پردازش میکند و در هر لحظه بهترین فرکانس را برای موتور تنظیم میکند تا حرکت موتور در نرم ترین حالت ممکن باشد.

مثلا در شرایطی که کابین پر باشد ممکن است درایو open  کابین را چند سانتی متر پایین تر از درب طبقه متوقف کند در حالیکه درایو close  چون از این اضافه بار خبر دارد با کنترل فرکانس باعث میشود کابین دقیقا جلوی درب طبقه متوقف شود. مورد دیگر زمانی است که فاصله یک طبقه تا طبقه بعدی کمتر از حد معمول باشد. در این مواقع موتور قبل از اینکه به سرعت بالای خود برسد باید سرعت کم کند .
در اینگونه آسانسور ها اگر از درایو open  استفاده کرده باشیم به مشکل میخوریم و توقف دقیقا جلوی درب طبقه اتفاق نمی افتد ولی در درایو های close  چنین مشکلی را نداریم.

close and open drive diagram
نحوه کار درایو های open و close

برخی قابلیت های درایو های close loop به شرح زیر است:

  1. با حذف زمان های هدر رفته بازدهی آسانسور را بالاتر میبرد . (مثلا بلافاصله پس از فشار دادن شاسی اگر مشکلی نباشد کابین شروع به حرکت میکند).
  2. کابین دقیقا جلوی درب طبقه توقف میکند ( و نه کمی بالا یا پایین تر)
  3. کنترل حرکت نرم کابین در شروع حرکت و در زمان توقف .
  4. نداشتن مشکل توقف نا مناسب در طبقاتی که طول طبقه کمتر از حد معمول است.

در درایو های از نوع  close loop معمولا از سیستم دسترسی مستقیم ( به انگلیسی direct aproach) هم استفاده میکنیم.

سیستم دسترسی مستقیم یا direct approach  چیست؟

شاید دیده باشید در بعضی آسانسور ها پس از بسته شدن درب کابین مدتی توقف دارید و سپس کابین شروع به حرکت میکند و یا در زمان توقف با اینکه کابین در جای خود ثابت است ولی آسانسور اجازه باز کردن درب را به شما نمیدهد. علت این امر این است که آسانسور واقعا در جای خود ثابت نیست و در حال حرکت است ولی با سرعت پایین (به این قسمت از حرکت آسانسور اصطلاحا مسیر پیاده روی گفته میشود).
سیستم دسترسی مستقیم با حذف این قسمت از مسیر و البته با حفظ نرمی حرکت کابین بازده آسانسور را بسیار بیشتر میکند و همچنین از اتلاف انرژی هم جلوگیری میکند.

مطالب بیشتر :

مقالات ما 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *