loader image
دیکتاتور درب آسانسور

دیکتاتور آسانسور (آرام بند درب) چیست و چگونه کار میکند

دیکتاتور درب آسانسوردر این مقاله از سایت شرکت البرز آسانبر سناباد با توضیحاتی در مورد دیکتاتور یا همان آرامبند درب آسانسور در خدمت شما هستیم.

در آسانسورهای کششی با درب لولایی قطعه‌ای به نام دیکتاتور یا آرام‌بند معمولا در بالای درب‌های لولایی قرار دارد. وجود این قطعه کمک می کند تا درب به آرامی بسته شود هر چند که شما درب را محکم ببندید. در واقع این قطعه از به شدت بسته شدن درب ، جلوگیری می کند. وظیفه دیگر این قطعه ایجاد فشار روی در برای بسته شدن کامل آن است. معمولا در مواردی که عرض در بیشتر از 120 سانتی‌متر باشد(مانند آسانسور‌های بیمارستانی)از دو آرام‌بند استفاده میشود.

دیکتاتور آسانسور از چه چیزهایی تشکیل شده است

اجزای سازنده دیکتاتور درب آسانسور
نقشه ای از اجزای سازنده یک مدل دیکتاتور درب آسانسور

اجزای سازنده این قطعه برخلاف ظاهر ساده آن اصلا ساده نیستند. این قطعه بیش از 40 جزء دارد اما مهمترین آنها عبارتند از مخزن روغن ، سیلندر ، پیستون کوچک و یک چرخ غلتان. چرخ غلطان بهتر است از جنس پلاستیک نرم باشد تا هنگام بسته شدن درب تولید صدا نکند. علاوه بر اینها تعداد زیادی هم پایه فلزی برای نصب قطعات روی آرام بند و نصب خود آرام بند روی درب دارد. طراحی این قطعه باید طوری باشد که منطبق بر گواهینامه های استاندارد TESK و  CE باشد.

نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور

معمولا در بالای دربهای لولایی توسط شرکت سازنده درب محلی برای نصب دیکتاتور معین شده است. با استفاده از ۲ عدد پیچ میتوان دیکتاتور را روی درب نصب کرد.

بر روی دیکتاتور آسانسور و در انتهای میله پیستون یک پیچ برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن دیکتاتور قرار دارد که معمولا توسط یک آچار آلن یا پیچ گوشتی دوسو تنظیم میشود. پیچ تنظیم در واقع سرعت روغن خروجی از پیستون را تنظیم میکند. برای آرام تر بسته شدن درب پیچ را در جهت عقربه های ساعت و برای سریع تر بسته شدن درب پیچ را در خلاف جهت عقربه ساعت می چرخانیم.

در فصل زمستان روغن هیدرولیک موجود در دیکتاتور آسانسور سفت میشود و باعث میشود که درب آسانسور به سختی بسته شود. در تابستان نیز روغن بسیار روان میشود و باعث میشود درب با شدت بسته شود. معمولا دو بار در سال نیاز است دیکتاتور توسط سرویس کار تنظیم شود.

دیکتاتور آسانسور یکی از قطعات مصرفی آسانسور است و به مرور زمان کارایی خود را از دست میدهد و نیاز به تعویض دارد.در آسانسور ها معمولا در صورت باز بودن درب حرکت نمیکنند (برای جلوگیری از سقوط افراد داخل چاهک آسانسور). در صورت خرابی دیکتاتور درب بطور کامل بسته نمیشود و آسانسور اخطار باز بودن درب میدهد. پس بهتر است تنطیم و در صورت نیاز تعویض این قطعه را جدی بگیریم.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

اینستاگرام : https://instagram.com/alborzasanbar01

فیس بوک : https://facebook.com/alborz.lift

لینکدین: https://linkedin/alborz lift

پینترست:https://pintres/ alborz lift

توییتر: twitter.com/alborz_lift

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *