loader image
دیکتاتور درب آسانسور

 

 

 

در این مقاله از سایت شرکت البرز آسانبر سناباد با توضیحاتی در مورد دیکتاتور یا همان آرامبند درب آسانسور در خدمت شما هستیم.

در آسانسورهای کششی گیرلس و آسانسور های گیربکسی با درب لولایی قطعه‌ای به نام دیکتاتور یا آرام‌بند معمولا در بالای درب‌های لولایی قرار دارد. وجود این قطعه کمک می کند تا درب به آرامی بسته شود هر چند که شما درب را محکم ببندید. در واقع این قطعه از به شدت بسته شدن درب ، جلوگیری می کند. وظیفه دیگر این قطعه ایجاد فشار روی در برای بسته شدن کامل آن است. معمولا در مواردی که عرض در بیشتر از 120 سانتی‌متر باشد(مانند آسانسور‌های بیمارستانی)از دو آرام‌بند استفاده میشود.

برای آشنایی بیشتر با آرامبند های آسانسور و دیدن فیلم آموزشی دیکتاتور های آسانسور تا انتهای این مقاله با ما باشید.

دیکتاتور آسانسور از چه چیزهایی تشکیل شده است

اجزای سازنده دیکتاتورهای آسانسور برخلاف ظاهر ساده آن اصلا ساده نیستند. این قطعه بیش از 40 جزء دارد که مهمترین آنها عبارتند از مخزن روغن ، سیلندر ، پیستون کوچک و یک چرخ غلتان.  بهتر است بدانید چرخ غلطان آرام بند آسانسور ها بهتر است از جنس پلاستیک نرم باشد تا هنگام بسته شدن درب تولید صدا نکند. علاوه بر اینها تعداد زیادی هم پایه فلزی برای نصب قطعات روی آرام بند و نصب خود آرام بند روی درب وجود دارد. طراحی این قطعه باید طوری باشد که منطبق بر گواهینامه های استاندارد TESK و  CE باشد.

 

دیکتاتور آسانسور چیست

دیکتاتور وسیله ای است مکانیکی که در بالای آسانسور قرار میگیرد و باعث میشود درب آسانسور به آرامی و به صورت کامل بسته شود.
در درب لولایی یک فنر بسیار قوی در داخل لولا وجود دارد. این فنر باعث میشود در به صورت خودکار و با سرعت زیادی بسته شود و در این صورت به چهارچوب، در، قفل و دیگر قطعات آسانسور آسیب میزند. به همین خاطر از قطعه ای به نام دیکتاتور یا همان آرام بند استفاده میکنیم تا در با سرعت کمتری بسته شده و آسانسور و قطعات آسانسور آسیب نبینند.

آرامبند های آسانسور (دیکتاتور ها) معمولا از جنس آهن و فلزی ساخته میشوند تا توانایی تحمل نیرویی که به آن وارد میشود را داشته باشند. داخل این آرامبند ها یک سیلندر وجود دارد که در داخل آن سیلندر روغن تعبیه شده که با فشار این روغن ضرباتی که به در زده میشود را میگیرد.

دیکتاتور های آسانسور (آرامبند ها)  همچنین دارای دو پیچ هستند که یک پیچ تثبیت کننده پیچ تنظیم است. در ادامه ویدئو معرفی دیکتاتور آسانسور را میبینیم و از نقش مهم این قطعه در آسانسور ها آگاه میشویم.

 

 

 

نحوه نصب، تنظیم و سرویس دیکتاتور درب آسانسور

 

نحوه تنظیم دیکتاتور درب آسانسور را در زیر به صورت کامل توضیح خواهیم داد . برای نصب آرامبند ها معمولا در بالای

اجزای سازنده دیکتاتور درب آسانسور
نقشه ای از اجزای سازنده یک مدل دیکتاتور درب آسانسور

دربهای لولایی توسط شرکت سازنده درب محلی برای نصب دیکتاتور معین شده است. با استفاده از ۲ عدد پیچ میتوان دیکتاتور را روی درب نصب کرد.

برای تنظیم تنظیم آرامبند درب آسانسور بر روی دیکتاتور آسانسور و در انتهای میله پیستون یک پیچ برای تنظیم سرعت باز و بسته شدن دیکتاتور قرار دارد که معمولا توسط یک آچار آلن یا پیچ گوشتی دوسو تنظیم میشود. پیچ تنظیم در واقع سرعت روغن خروجی از پیستون را تنظیم میکند. برای آرام تر بسته شدن درب پیچ را در جهت عقربه های ساعت و برای سریع تر بسته شدن درب پیچ را در خلاف جهت عقربه ساعت می چرخانیم و بعد از تنظیم کردن دیکتاتور آسانسور باید حتما پیچ تنظیم کننده را ببندیم و گرنه تنظیماتی که کرده ایم به هم میریزد. در ویدئو معرفی دیکتاتور نحوه باز کردن و تنظیم دیکتاتور را آموختید.

 

برای سرویس دیکتاتور درب آسانسور باید به این نکته توجه داشت که در فصل زمستان روغن هیدرولیک موجود در دیکتاتور آسانسور سفت میشود و باعث میشود که درب آسانسور به سختی بسته شود. در تابستان نیز روغن بسیار روان میشود و باعث میشود درب با شدت بسته شود. معمولا دو بار در سال نیاز است دیکتاتور توسط سرویس کار تنظیم شود.

دیکتاتور آسانسور یکی از قطعات مصرفی آسانسور است و به مرور زمان کارایی خود را از دست میدهد و نیاز به تعویض دارد.در آسانسور ها معمولا در صورت باز بودن درب حرکت نمیکنند (برای جلوگیری از سقوط افراد داخل چاهک آسانسور). در صورت خرابی دیکتاتور درب بطور کامل بسته نمیشود و آسانسور اخطار باز بودن درب میدهد. پس بهتر است تنطیم و در صورت نیاز تعویض این قطعه را جدی بگیریم.

 

 

 

 

بهترین مارک دیکتاتور آسانسور

بهترین مارک آرامبند آسانسور در ایران برند جان لیفت است که در کشور ترکیه طراحی و تولید شده است. این برند به دلیل داشتن پیچ تنظیم با گام کوتاه جای خود را در میان مهندسان ایرانی به طور کامل باز کرده و تقریبا بازار ایران را مال خود کرده است. چرا که وجود و داشتن این پیچ تنظیم در آرامبند ها به تنظیم دقیق تر آن ها کمک میکند و باعث میشود که دیکتاتور ها با سرعت مناسب تری درب آسانسور را ببندند. . این محصول یکی از بهترین آرام بند های درب های لولایی آسانسور است .  همچنین این نوع از آرامبند ها به دلیل داشتن قرقره ای که بسیار نرم کار میکند در  هنگام برخورد قرقره با درب صدای کمتری را ایجاد میکند.

آرامبند های مارک جان لیفت معمولا دارای گارانتی دو ساله هستند که این موضوع به ایجاد یک حس خوب و اطمینان از به کار بردن این قطعه به مهندسان کمک میکند.

 

دیکتاتور آسانسور
نمونه ای از دیکتاتور آسانسور

 

قیمت آرام بند درب آسانسور

قیمت خرید آرامبند آسانسور  در زمان نگارش این مقاله ( بیستم و هشتم بهمن ماه سال 1400 ) در بازار تقریبا از 500.000 شروع شده و تا 3.000.000 میلیون تومان ادامه دارد. اما باید توجه داشت از آن جا که مواد خام و اولیه آرامبند های آسانسور خارجی بوده با تغییر و نوسانات دلار دچار تغییر میشود.
البته باید توجه داشت که قیمت خرید آرامبند ها یا همان دیکتاتور های آسانسور بستگی به مواردی همچون جنس، تعداد محصول و حتی گارانتی نیز دارد.

البته بعد از تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران و سخت شدن وارد کردن این قطعه به کشور جنبشی در کشور برای ساخت این قطعه به وجود آمد که در نهایت مهندسان و متخصصین ایرانی در حدود چند سال پیش با مهندسی معکوس از روی محصولات شرکت جان لیفت توانستند محصولات مشابهی را طراحی و تولید کنند که از این برند ها میتوان به دیکتاتور شیندلر و اونسا اشاره کرد.

به همین خاطر پیشنهاد میکنیم برای خرید و کسب اطلاع از قیمت روز این محصول از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. همچنین میتوانید برای خرید دیکتاتور آسانسور  از طریق صفحه فروشگاه قطعات آسانسور سایت ما استفاده نمایید.

 

علائم خرابی دیکتاتور آسانسور

1.روغن آرامبند دیکتاتور آسانسور:
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که آسانسور شما در تابستان بسیار ش شده و حتی بدون لمس و به صورت خود کار باز و بسته میشود یا برعکس در زمستان سفت شده و نه تنها به راحتی باز نمیشود بلکه برای باز کردن آن باید فشار زیادی را به آن اعمال کرد. این اتفاقات به دلیل روغن موجود در سیلندر آرامبند هاست که با تغییر گرما و حرارت آن هم تغیر حالت میدهد. رفع این مشکل تنها با سرویس به موقع آسانسور ها امکان پذیر است که همان طور که در مقاله گفته شد بهترین زمان برای سرویس آسانسور و تعویض روغن موجود در سیلندر آرامبند ها هر شش مله و دو بار درسال است.

2. شل شدن پیچ دیکتاتور آسانسور: 
مشکل دیگری که معمولا برای دیکتاتورآسانسور ها به وجود می آید این است که بعد از مدتی پیچ شل شده و یا به عبارتی پیچ دچار کم کاری میشود. این اتفا معمولا زمانی رخ میدهد که  آرام بند شما توانایی قبل را در حفظ درب آسانسور در داشتن شتاب بالا نداشته باشد.
برای رفع این مشکل نیاز به هزینه زیادی نیست چرا که تمیر آن خیلی سخت نیست و تنها باید با یک مهندس حرفه ای تماس حاصل کنید تا مشکل شما برطرف شود.
3.در استفاده از آسانسور هیچ گونه وسیله  ای را در لابلای درب ها قرار ندهید.

4.از تکیه دادن به درب کابین در حال حرکت خودداری کنید.

 

دیکتاتور آسانسور
نمونه ای از دیکتاتور (آرامبند) آسانسور

 

 

تعمیر و تعویض آرام بند درب آسانسور

برای سرویس و نگهداری آرامبند آسانسور ها باید اهمیت زیادی قائل شد و باید به صورت دوره ای از تعمیر کاران و سرویس کاران متخصص در زمینه آسانسور و نگهداری و رفع عیب سری ایمنی بخواهیم تا آسانسور و دیکتاتور آسانسور مارا چک و نواقص احتمالی آن را رفع کنند.

از آن جا که وظیفه و کار سری استپ ها بسیار مهم است و درصورت سرویس نشدن به درب آسانسور صدمه میزند باید در هر شش ماه یک بار سرویس و روغن داخل سیلندر آن تعویض شود. شما برای سپردن بررسی و رفع عیب آسانسور های ساختمان خود و چگونگی انجام آن میتوانید به مقاله ما در زمینه سرویس تعمیر و نگهداری آسانسور شامل چیست؟ مراجعه نمایید و همچنین میتوانید از طریق صفحه ی قرار داد سرویس و نگهداری آسانسور، سرویس و نگهداری آسانسور خود را به ما بسپارید.

همچنین بهتر است بدانید که دیکتاتور آسانسور ها معمولا قابل تعمییر نیستند و احتمال تعمییر موفقیت آمیز آن ها بسیار کم و در شرایطی میتوان گفت نادر است و این قطعه معمولا باید تعویض شود چرا که در صورت تعمیر خرابی هیچ تضمینی جهت کارکرد مجدد و درست آن وجود ندارد و به هیچ عنوان از قطعات ارزان و بی کیفیت در نصب و تعمیر درب ها استفاده نکنید تا محبور به تعمیر زود به زود آن ها نشوید.

 

 

دیکتاتور آسانسور
نمونه ای از دیکتاتور (آرامبند) آسانسور

 

دانلود PDF  مقاله سری ایمنی

برای دسترسی همیشگی به متن این مقاله و استفاده آزاد از مقاله بررسی دیکتاتور ها یا همان آرامبند های آسانسور همواره میتوانید از قسمت زیر نسبت به دریافت و دانلود مقاله اقدام نمایید.

به نظر شما جای چه چیزی در این مقاله خالیست و برای بهتر شدن این مقاله چه چیزی را پیشنهاد میکنید که به این مقاله اضافه کنیم؟! جواب این سوال و سوال زیر را برای ما در کامنت بنویسید.

به نظر شما این قطعه کی و به چه دلیلی خراب میشود ؟!

 

امتیاز ما

امیدواریم خواندن این مقاله در سایت آسانسور البرز برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید لطفا در قسمت نظرات بنویسید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. در صورتی که برای سرویس آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید لطفا فرم سرویس و نگه داری آسانسور را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل به سفارش آسانسور دارید لطفا فرم سفارش آسانسور را تکمیل کنید.

۱۳ پاسخ

 1. سلام
  یه مدل درب لولایی تو یه مجتمع دارم که دیکتاتور اون بغل درب نصب میشه. دیکتاتور‌های خیلی خوبی هم براش استفاده کردم ولی اصلا عملکرد خوبی ندارن و بازوی دیکتاتور به شدت باز میشه و باعث برخورد شدید درب به چهارچوبش میشه. شما راهکاری یا تجربه‌ای در این مورد ندارین؟

  1. سلام، ممنون از نظر شما حتما این مورد رو با تیم پشتیبانی سایت در جریان خواهیم گذاشت و نسبت به بهبود این مشکل اقدام خواهیم کرد.

 2. با عرض سالم و خسته نباشید.
  ممنون از مطب خوبتون در مورد دیکتاتور آسانسور و گاورنر ها.
  من یک سوال داشتم از خدمتتون. میخواستم ببینم ایا دیکتاتور ها قابل تعمیر هستند یا خیر ؟!

  1. خیلی خیلی ممنونم از نظر شما و خوشحالم کهمطلب ما در مورد دیکتاتور آسانسور و گاورنر واسه شما کاربردی بوده.
   خیر دوست عزیز دیکتاتور آسانسور ها قابل تعمیر نیست و باید عوض بشه.

 3. سلام، در مقاله دیکتاتور های آسانسور و گاورنر قیمت دیکتاتور ها رو هم درج کنین. ممنون.

  1. سلام، با آرزوی موفقیت و خسته نباشید.
   به دلیل نوسانات امکان قرار دادن قیمت ابزار آلاتی مثل آرام بند ها و دیکتاتور های آسانسور در سایت وجود نداره اما شما میتونین از قسمت تماس با ما و یا با استفاده از شماره شرکت از جدیدترین قیمت های ابزار آلات آسانسور و پله برقی مطلع شوید.

  1. سلام، با آرزوی موفقیت و خسته نباشید.
   بله علاوه بر استفاده از دیکتاتور ها و آرام بند هایی با آرم RG میتوان دیکتاتور های دیگری با آرم های متفاوت مثل دیکتار و آرام بند انسا استفاده کرد.

  1. سلام، با آرزوی موفقیت و خسته نباشید برای شما.
   خوشحالیم که مطلب ما در مورد دیکتاتور آسانسور ها برای شما مفید بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلام، چطوری میتونم کمکت کنم ؟!