loader image
آسانسور البرز اسان بر مشهد

آنچه در این مقاله خواهید خواند

آسانسور کششی گیربکسی:

در این مقاله به طور ویژه به معرفی آسانسور کششی گیربکسی خواهیم پرداخت.

آن چه در این مقاله خواهید خواند:

 

 آسانسور با موتور تک سرعتهآسانسور کششی گیربکسی
 آسانسور با موتور دو سرعته
 چگونگی نام گذاری برای آسانسور های کششی
طریقه ساخت و نوع کارکرد آسانسورهای موتور گیربکسی
نقش وزنه‌ها در آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی
اساس کار موتورهای آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی
مکان های مورد استفاده از آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی
مزایای آسانسورهای کششی گیربکسی
معایب آسانسورهای کششی گیربکسی

 

 

امروزه با پیشرفته‌تر شدن جوامع فنّاوری‌ها و ابزارهای مورداستفاده انسان‌ها نیز پیشرفت تر شده‌اند.
در این مسیر آسانسورها نیز از پیشرفت مستثنا نبوده‌اند و همگام با سایر فنّاوری‌ها پیشرفت نموده‌اند.
با پیشرفته‌تر شدن فنّاوری آسانسورها در مکان‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل فنّاوری ساخت و نوع ساخت آسانسورها در سالیان اخیر تغییرات زیادی داشته است.
این تنوع در فنّاوری و نوع ساخت و استفاده از آسانسورها باعث به وجود آمدن دسته‌بندی‌های مختلف درزمینهٔ آسانسورها شده است که می‌توان به‌صورت نمونه از مدل‌های زیر نام برد که بر اساس نوع چاه به دسته‌های زیر تقسیم‌شده‌اند:

1. آسانسور کششی (کابلی) گیربکسی
2. آسانسور کششی (کابلی) گیرلس
3. آسانسور هیدرولیک
4. آسانسور باربری
5. آسانسور مسافربر

که در این مقاله به‌صورت کامل به نوع ساخت آسانسور کششی گیربکسی، موارد استفاده از آن، نوع کارکرد و دیگر موارد مربوط به این نوع آسانسور خواهیم پرداخت.
در مقاله‌های بعدی به انواع آسانسورهای دیگر مثل آسانسور کششی گیرلس، آسانسور هیدرولیک، به آسانسور باربری و آسانسورهای مسافربری خواهیم پرداخت که شما عزیزان میتوانید از طریق برگه مقاله به این مطالب دسترسی داشته باشید.

آسانسور های کششی گیربکسی
آسانسور های کششی گیربکسی

آسانسور های البرز سناباد

آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی:

آسانسورهای کششی به دودسته‌ی کلی آسانسورهای با موتورخانه و بدون موتورخانه تقسیم می‌شوند که آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی از نوع آسانسورهای با موتورخانه هستند از دیگر آسانسورها که موتورخانه دارند می‌توان به آسانسورهای کششی گیرلس اشاره کرد.

گیربکس چیست ؟!

گیربکس آسانسور کششی
گیربکس آسانسور

گیربکس وسیله ای است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک مصرف کننده به کار میرود
گیربکس درواقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف کننده توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری بر قرار میکند.

آسانسورها بر اساس نوع سرعت موتور آن‌ها هم به دودسته تقسیم می‌شوند:

 آسانسور با موتور تک سرعته:

موتور تک سرعتِ موتورهایی هستند که فقط یک سرعت برای موتور آن‌ها تعریف‌شده و نحوه کار این نوع از آسان‌برها این‌گونه است که در موتورهای گیربکسی تک سرعتِ موتور نیروی خود را از طریق گیربکس به آسانسور منتقل می‌کند.
معمولاً سرعت این موتورها کمتر از 2.5 متر بر ثانیه است.

 

کارشناسان و مهندسمان ما در شرکت البرز آسانبر سناباد همواره آماده کمک و مشاوره به شما عزیزان هستند. شما میتوانید از قسمت تماس با ما با مهندسان ما در ارتباط باشید.

 

 

 آسانسور با موتور دو سرعته:

موتورهای دو سرعتِ موتورهایی هستند که همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست قابلیت حرکت با دو سرعت مختلف رادارند. نحوه‌ی کار موتور دو سرعتِ این‌گونه است که دو سیم‌پیچ و دو سرعت برای حرکت دارد.
در هنگام شروع حرکت از دور تند و سیم‌پیچ پرسرعت استفاده می‌شود.
در هنگام رسیدن به پاگرد سیم‌پیچ ک سرعت فعال‌شده و حرکت می‌کند و سیم‌پیچ پرسرعت غیرفعال می‌شود تا این‌که آسانسور به‌صورت کامل بایستد.
به‌طورمعمول سرعت این نوع موتورها بالاتر از 5/2 متر بر ثانیه است که باعث ایجاد شتاب اولیه و ناراحتی کاربران می‌شود.

راه دیگر برای شناخت آسانسورهای کششی گیربکسی این است که در این نوع بالابرها انتقال نیروی محرکه انتقالی به قرقره کشتی به‌وسیله یک چرخ‌دنده انجام می‌گیرد (دلیل استفاده از گیربکس‌ها این است که سرعت آسان‌بر کنترل شود به این صورت که گیربکس نیروی موتور را دریافت کرده و قدرت آن را افزایش می‌دهد درنتیجه با زیاد یا کم کردن نیروی موتور می‌توان سرعت چرخش را کاهش یا افزایش داد)

نوع دیگر آسانسورها، آسانسورهای هیدرولیکی هستند که به‌جای چرخ‌دنده و موتورها این سیلندر و پیستون است که عامل جابه‌جایی اتاقک است. آسانسورهای هیدرولیکی خود نیز به انواع مختلی مثل هیدرولیکی مستقیم-مرکزی، مستقیم-کناری و غیرمستقیم-کناری تقسیم می‌گردند.

 

 آسانسور چیست؟!
آسانسور (که فرهنگستان زبان فارسی برای آن کلمه‌های آسان‌بر و یا بالابر را پیشنهاد داده است) اتاقک متحرکی است که به‌وسیلهٔ آن بار یا نفرات و یا مجموعه آن‌ها را از جایی به‌صورت عمودی بالا و یا پایین می‌بارند.
به‌عبارت‌دیگر آسانسور یکی از تجهیزات حمل‌ونقل عمودی است که جابجایی مردم یا کالا بین طبقات را تسهیل می‌بخشد.

 

آسانسور های کششی
آسانسور البرز سناباد

 

چرا به این نوع از آسانسورها، آسانسورهای کششی گیربکسی میگویند؟!

دلیل این نام‌گذاری این است که سیم‌بکسل‌ها با حرکت الکتروموتور و فلکه به سمت بالا یا پائین کشیده می‌شود؛ و ازآنجاکه اساس این نوع حرکت کشش است به آسانسورهای کششی معروف شده‌اند. آسانسورهای کششی قدیمی‌ترین نوع آسنسورها هستند که در بعضی موارد به آن ها آسانسور های کابلی نیز گفته میشود.

طریقه ساخت و نوع کارکرد آسانسورهای موتور گیربکسی چگونه است؟!

نیروی محرکه در این نوع آسانسورها از یک موتور الکتریکی که اکثراً در بالای چاه آسانسور و در برخی طراحی‌ها در پایین کنار چاهک و در محلی به نام موتورخانه نصب گردیده، تأمین می‌شود.
این نوع از آسانسورها که به آن‌ها آسان‌برهای کششی با موتور گیربکسی میگویند بر روی فلکه موتور گیربکسی توسط سیم بکسل های مغزی (کابل فولادی) که به قرقره متصل است حرکت می‌کند؛ که از یک سمت به اتاقک آسانسور و از سمت دیگر به وزنه‌های آسانسور (این وزنه‌ها معمولاً جنسی از چدن یا بتن دارند) که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، متصل است.
برای کمک به بالا رفتن آسانسور از این وزنه های چدنی و یا بتنی استفاده می‌کنیم که وزن هرکدام از این وزنه‌ها به‌اندازه نصف ظرفیت آسانسور (هر نفر 75 کیلوگرم محاسبه می‌شود یعنی برای یک آسانسور 6 نفرِ 225 کیلوگرم) به‌علاوه وزن خود کابین می‌باشد.

 

 

نقش وزنه‌ها در آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی چیست؟!

هرچند که این وزنه‌ها در هنگام پایین آمدن باعث ایجاد اذیت و صرف هزینه و انرژی می‌شود اما اگر ما این کار نکنیم باید برای بالا و پایین بردن اتاقک آسانسورهای کششی از موتورهای قوی که کیلووات‌های بالایی دارند استفاده کنیم که در درازمدت باعث ایجاد هزینه‌های بیشتری برای ما خواهد شد.

وزنه آسانسور
وزنه آسانسور در آسانسور های کششی

ضمن این‌که این وزنه‌ها با ایجاد مزاحمت برای اتاقک باعث خواهند شد در هنگام پایین آمدن آسانسورهای موتور گیربکسی سقوط نکند و به‌آرامی پایین بیاید.
پس می‌بینیم که استفاده از وزنه‌ها در آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی تنها هزینه زا و بیهوده نیست که به ما در کنترل آسانسورها در هنگام پایین آمدن کمک می‌کند و استفاده از آن‌ها واجب است.
سیم‌های بکسل همان‌طور که در بالا اشاره کردیم به قرقره متصل می‌شود که محل قرارگیری این قرقره‌ها در موتورخانه و در بالای چاهک است و توسط یک موتور الکتریکی حرکت داده می‌شود.

 

 

اساس کار موتورهای آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی چگونه است؟!

اساس کار آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی بر اساس نیروی اصطکاک بین سیم بکسل‌ها و فلکه کشش موتور است که باعث می‌شود در این نوع از آسانسورها که به آسانسورهای کششی معروف است قسمتی از وزن اتاقک و افراد توسط وزنه تعدیل شود چراکه نیروی کششی لازم برای حرکت اتاقک به‌وسیله وزنه‌ها کاهش میابد، بنابراین موتور الکتریکی آسانسور کششی همه‌ی وزن را به حرکت درنمی‌آورد و درنتیجه کارایی سیستم بهبود و هزینه‌های آن کاهش می‌یابد.
موتورهای مورداستفاده در آسانسورهای کششی دارای سرعت ثابت است و سرعت حرکت به‌وسیله سرعت چرخ‌دنده‌ها و گیربکس موتور کنترل و تنظیم می‌شود. برای کاهش سرعت در آسان‌برهای گیربکسی از ترمزهای دیسکی استفاده می‌شود به همین خاطر درصد فرسایش و خرابی این قطعه بیشتر از سایر قطعات آسانسورها هست و باید علاوه بر سیم بکسل و فلکه به این قطعه نیز در سرویس‌های دوره‌ای چک و تعویض توجه ویژه‌ای شود.

درگذشته برای کنترل سرعت آسانسورها از موتورهای dc استفاده می‌شد زیرا سرعت این نوع موتورها را می‌توان به‌آسانی و بهترین کیفیت کنترل کرد اما امروزه و با پیشرفت فنّاوری موتورهای دی سی جای خود را به موتورهای ac داده‌اند. موتورهای ac به‌راحتی تا سرعت 5/2 متر بر ثانیه را تحمل می‌کنند.

 

برخی از پروژه های آسانسور های گیربکسی شرکت البرز سناباد در مشهد

موتور گیربکسی کششی
پروزه آسانسور گیرکسی کششی شرکت البرز سناباد در مشهد
پروزه های شرکت البرز سناباد
پروزه آسانسور گیربکسی کششی شرکت البرز سناباد در مشهد

 

شرکت البرز آسان بر سناباد خود را متعهد به انجام پروژه های شما با بهترین کیفیت و ارزان ترین خدمات می داند.

 

 

آسانسور کششی با موتور گیربکسی در کجا مورداستفاده قرار می‌گیرند؟!

مدل و الگوی نصب این آسانسورها در مشهد بنا بر ویژگی هر ساختمان و کارایی آن آسانسور می‌تواند متفاوت باشد. مهندسمان ما در شرکت البرز آسانبر سناباد با بازدید حضوری از محل به شما در جهت انتخاب نوع آسانسور مشاوره رایگان خواهند داد.

مکان های استفاده از آسانسور مسافربری
از آسانسور های مسافربر در کجا استفاده میشود

 

 

اما به‌طور خلاصه می‌توان گفت:
1. مکان‌هایی که نیاز به‌سرعت بالا وجود دارد. (آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی سرعت بیشتری از آسانسورهای هیدرولیکی دارند به همین دلیل معمولاً در ساختمان‌های بلندتر از 150 متر از آسانسورهای کششی استفاده می‌شود.)
2. ساختمان‌هایی که حجم ترافیک بالایی دارند.
3. ساختمان‌های بالای 4 طبقه
4. در بیمارستان‌ها برای جابه‌جا کردن برانکاردها (این نوع از آسانسورها که در بیمارستان‌ها برای جابه‌جایی بیماران و پرستاران استفاده می‌شود باید نرم و راحت باشد به همین دلیل هست که در بیمارستان‌ها از آسان‌بر کششی گیربکسی استفاده می‌شود)

مزایای آسانسور کششی گیربکسی:

1. ازنظر هزینه نگه‌داری و تعمیرات آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی در دسته‌ی آسانسورهای با هزینه متوسط قرار می‌گیرند.
2. از دیگرمزایای بالابرهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی می‌توان به کمتر بودن مصرف انرژِی و حرکت نرم‌تر و راحت‌تر آن‌ها اشاره کرد.

مزایا آسانسور کششی گیربکسی
مزایا موتور آسانسور کششی گیربکسی

3. نرم‌تر کارکردن آسان‌برهای گیربکسی (علت نرم‌تر کارکردن آسان‌برهای گیربکسی این است که آن‌ها برخلاف آسانسورهای گیربکسی نیازی به واردکردن فشار اولیه و هل دادن اتاقک نیاز ندارند درنتیجه در کاهش مصرف انرژی تأثیر گدار خواهد بود.)
4. سرعت بیشتر آسانسورهای کششی نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی (سرعت آن‌ها تا 2.5 متر بر ثانیه نیز می‌رسد)

معایب آسانسور کششی گیربکسی:

1. نگه‌داری سخت و مشکل نسبت به آسان‌برهای هیدرولیکی
2. قیمت بالای آن نسبت به آسانسورهای هیدرولیکی
3. گرفتن فضای بیشتر نسبت به بالابرهای هیدرولیکی

 

 

البرز آسانبر سناباد
شرکت البرز آسانبر سناباد در راستای نصب و تعمیر آسانسور ها فعالیت میکند.

 

 

شرکت فنـی مهندسـی البرز آسانبر سناباد با مجوز طراحی و مونتاژ از وزارت صنایع و معادن، عضویت رسمی اتحادیه برق، الکترونیک و آسانسور مشهد، با بهره‌گیری از کارکنان مجرب و متخصص و با بیش از ده سال سابـقه؛ مفتخر به ارائه خدمـات مشاوره، ساخت، مونتاژ، تعمیر و نگهداری انواع آسانسور و پله‌برقی در سراسر کشور هست.
شما میتوانید برای سفارش خرید آسانسور در مشهد و سایر شهرستان ها با ما در ارتباط باشید.

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :


اینستاگرام
 : https://instagram.com/alborzasanbar01

فیس بوک : https://facebook.com/alborz.lift

لینکدین: https://linkedin/alborz lift

پینترست: https://pintres/ alborz lift

توییتر: twitter.com/alborz_lift

 

 نام و ایمیل خود را وارد کنید تا برای همیشه این مقاله را در ایمیل خود داشته باشید.


امیدواریم خواندن این مقاله در سایت آسانسور البرز برایتان مفید بوده باشد. اگر سوالی دارید لطفا در قسمت نظرات بنویسید تا همکاران ما به آن پاسخ دهند. در صورتی که برای سرویس آسانسور خود نیاز به مشاوره دارید لطفا فرم سرویس و نگه داری آسانسور را تکمیل کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. اگر تمایل به سفارش آسانسور دارید لطفا فرم سفارش آسانسور را تکمیل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *